Sestavení tiskové verze této publikace je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Logolink – ESF, MŠMT, OP VK, MU

2. Novoplatónismus


Prameny



Literatura



Odkazy

sipka B. Obnovení starých tradic


Od Platónových dob přetrvávala v různých podobách tradice platónského způsobu výkladu světa.

 

Velmi stručný "personální" přehled této tradice najdete v IEP pod heslem
"The Academy"
(http://www.iep.utm.edu/academy/).

Viz také Armstrong, A. H. Filosofie pozdní antiky I, 4A.


Avšak začátkem 1. st. př. n. l. dochází přímo v rámci této tradice k jakémusi záměrnému návratu k jejím původním zdrojům. Scholarcha platónské Akadémie Antiochos z Askalónu (žil přibližně mezi lety 130-68, studoval u něj Cicero) vyzval k "následování starých", což znamenalo opuštění skeptické akadémické tradice, která začala za Arkesiláova vedení (od 60. let 3. st. př. n. l.). Byly znovu studovány Platónovy dialogy a interpretovány dogmaticky, na rozdíl od předchozích skeptických interpretací. Přední místo mezi nimi zaujal Tímaios, který byl nahlížen jako pýthagorejský spis.
Tím je naznačena souvislost mezi obnoveným platónismem a pýthagoreismem.

Platónismus a pýthagoreismus

Platónské a pýthagorejské myšlení spolu už dříve úzce souviselo a bude souviset i nadále.

Podrobnější informace o propojení obou tradic podává SEP v rámci článku
"Pythagoreanism"
(http://www.science.uva.nl/~seop/entries/pythagoreanism/#4).

sipka a. Oživení pýthagoreismu v 1. st. př.


 

sipka b. Představitelé


Moderatus z Gad

Za prvního novopýthagorejce lze označit Moderata z Gad. Ve svých Pýthagorejských přednáškách vytvořil systém trojího Jedna:

  1. Jedno za jsoucnem;
  2. Jedno v říši Idejí, které působí jako božská síla na Dyádu, čímž vzniká látka (skutečně jsoucí a uchopitelné rozumem);
  3. Jedno, které má účast v prvních dvou a proniká svět.

Tato triáda předznamenává tři novoplatónské hypostáze - Jedno, Duch, Duše nebo ještě spíše Proklovo triadické členění každé hypostáze.


Numénios z Apameie (asi pol. 2. st.)

sipka C. Obecná charakteristika novoplatónismu


Historické zařazení

Základní teze

sipka D. Novoplatónské univerzum


 

Veškerá skutečnost, celé univerzum tedy tvoří podle novoplatóniků jeden provázaný hierarchicky uspořádaný celek. V nejobecnější a počáteční (plótinovské) podobě obsahuje hierarchie čtyři úrovně:

  1. Jedno - počátek a základ veškeré jsoucnosti;
  2. Duch - inteligibilní úroveň skutečnosti, nejvyšší formy (ideje) věcí;
  3. Duše - činitel prostředkující mezi světem inteligibilním a smyslově vnímatelným;
  4. látka - úroveň postrádající jakoukoli pozitivitu.

sipka a. Jedno, Bůh, Dobro (Ἕν)


Jedno jako princip vší skutečnosti

Na něm závisejí všechny věci. Jedno samo je zcela nezávislé, soběstačné, jednoduché, nesložené a neomezené. Bůh, Jedno, Dobro zakládá další vrstvy jsoucna. Ty všechny z něj vycházejí a bez něj by nemohly existovat. Jsou jenom v té míře, v níž mají účast na Jednom. Všechny vrstvy ovšem jsou věčné, nebyly stvořeny. Nevznikají ze sebe, pouze na sobě závisejí.



Proč je Jedno počátkem jsoucnosti?

Jednota je ústředním pojmem v Plótínově učení: každý stupeň hierarchie má zvláštní typ jednoty s Jedním jako absolutně jednoduchým principem, který je příčinou existence každé jiné jednoty, tedy příčinou všeho ostatního. Být totiž znamená být jednou věcí, být sjednocen, a čím více je něco jednotné, tím více je.

Nejnápadnějším rysem každodenní zkušenosti je pro novoplatónika jednota světa jako celku a jednota individuálních objektů, zvláště živých bytostí v tomto světě. Organizace, pravidelnost a krása, jež jsou ve světě evidentní a vyjadřují jeho jednotu, nemohou být vysvětleny pouze z jeho složek. Jejich jednota musí přicházet odjinud. Jednota ve smyslovém světě není vůbec dokonalá, ale dává mu tolik jsoucnosti, kolik svět má. To platí pro tělesa i pro lidskou duši, která má vyšší stupeň jednoty. Takovým způsobem svět každodenní zkušenosti poukazuje k vyšší úrovni reality - k Jednu - jako svému principu.

Plótínos dospívá ke svému nejvyššímu principu od pozorování smyslového světa, což připomíná výstup ke krásnu samotnému přes jednotlivé stupně tělesné i netělesné krásy v Platónově Symposiu.

Absolutní totožnost Jedna

sipka b. Duch, Intelekt (Νοῠς)


Původ Ducha v Jednom

Jednota Ducha a Ideje v něm

sipka c. Duše (Ψυχή)


Duše mezi jednotou a mnohostí

Duše celku a individuální duše

Plótínos rozlišuje několik úrovní duše:

Oba druhy mají stejný počátek (všechny duše jsou jednou duší, a tedy totožné s Duší-hypostází - Plótínos neustále zdůrazňuje jednotu celého světa), ale existuje rozdíl v dokonalosti a působení.

Sestup duší z Ducha do těl

Žádoucí vztah duše ke smyslovému světu

Proto se nesmí zabývat pouze svým tělem, jinak zapomene na svou duchovní složku a přestane žít duchovně. Ve schopnosti žít spíše v oblasti Ducha se jednotlivé duše liší - rozdíly jsou dány v jejich přirozenosti (každá duše má tytéž mohoucnosti, ale v různé míře).

Jednota duše a individuální duševní život

Jednota všech duší se projevuje v možnosti sdílení a soucítění lidí v bolesti i radosti (také v zaříkávání a magii). Pak ale Plótínos musí vysvětlovat, jak je možné, že jednotlivé duše, které jsou přece jednou duší, mají různé stavy - např. při vnímání.



Jedno, Duch a Duše jsou inteligibilní jsoucna a náleží jim skutečné bytí. Bývají označovány jako tři hypostáze.

sipka d. Látka (ὕλη)


Absolutní privace (zbavenost) látky

Látka a inteligibilní svět

Látka jako příčina zla ve smyslovém světě

Pomocí látky vysvětluje Plótínos existenci zla ve smyslovém světě:



Přestože je látka tak nedokonalá a vzdálená od Jedna, je nezbytná pro existenci světa. Už Parmenidovi následovníci totiž věděli, že ze samotného Jedna nemůže nikdy vzniknout mnohost. Máme-li tedy vysvětlit, jak vůbec může existovat mnohost světě, musíme považovat za počátek také látku. Pak z neurčité látky a Jedna jakožto principu určitosti vznikají všechny nižší úrovně univerza.

sipka E. Plótínos


sipka a. Život a dílo


Podle P. Hadot, Plótinos čili prostota pohledu.

Podrobné informace o Plótínovi najdete ve Stanfordské encyklopedii
http://plato.stanford.edu/entries/plotinus/.
nebo v IEP
http://www.iep.utm.edu/p/plotinus.htm.

Život

O Plótínovi víme velmi málo, a to ze životopisu jeho žáka Porfyria. Plótínos sám o sobě nepsal nic a ani neuváděl svoje životopisná data. Dokonce odmítal dát se portrétovat. To všechno z averze ke svému tělu a všemu, co s tělesností souvisí (narození, stěhování apod.).

Dílo

sipka b. Lidské bytí podle Plótína


Plótínova filosofie však nebyla jen metafyzickým systémem a výkladem celku skutečnosti. Podstatnou částí novoplatónského výkladu skutečnosti totiž byla také úvaha o podstatě člověka a jeho životních úkolech.

Plótínova filosofie tedy souvisí s lidským životem:

Je to nauka, v jejímž centru stojí problém lidské existence. Nejde o doktrínu, ale o způsob života. Tak to bylo v pozdní antice běžné, také pýthagorejci tvořili filosofické komunity, v nichž se podle filosofických zásad žilo. Filosofie = nikoliv souhrn poznatků, nýbrž konverse, změna života.

Učitel, vůdce komunity (ta žila pohromadě, konkrétně Plótínova komunita v domě jedné bohaté vdovy v Římě) nepřednášel, spíše byl duchovním vůdcem, mistrem pro své žáky. Kdo přišel do školy, musel se přizpůsobit jejímu životu. Filosofie v této době byla lékařkou lidského života.


Strom novoplatónských vlivů

Postavy na šedém pozadí musíte umět zařadit do kontextu, o postavách na modrém pozadí musíte vědět podrobnější informace.

sipka a. Porfyrios z Tyru


Život

Narodil se r. 233, zemřel po r. 301. Pocházel z Fénície a jmenoval se "Malchus" = semitsky "král". Když přišel 263 do Říma (předtím studoval filosofii v Athénách), na Plótínův pokyn si jméno pořečtil => Basileus => Porfyrios - podle barvy královského oděvu (πορφύρεος = "nachový, krvavý").

Spisy

Vynikl spíše jako mnohostranný učenec než originální filosof. Napsal přes 70 spisů, v nichž se zabýval i otázkami náboženství, matematiky, astrologie, rétoriky, gramatiky, historie. Psal ovšem i filosofické spisy, a to především komentáře k dílům Platónovým, Aristotelovým, Plótínovým (viz níže), a tím zahájil charakteristickou novoplatónskou filosofickou činnost - právě psaní komentářů.

Porfyrios a křesťanství

Také on byl naladěn proti křesťanství - spis Proti křesťanům o 15 knihách, v nichž podrobil kritice bibli (hlavně Starý zákon). Snad k tomu měl osobní důvody: v pozdním věku se oženil s vdovou Marcellou, aby jí pomohl vychovat její děti. (Zachoval se jeho dopis, v němž Marcellu poučuje o etických otázkách.) O ní víme to, že byla nějakým způsobem obtěžována nebo pronásledována sousedy, kteří se ji snažili odtáhnout od filosofie. Snad to byli křesťané, takže v tom případě by se Porfyrios dostal i do osobního střetu s křesťanstvím.

Spis samotný byl r. 448 na příkaz císaře spálen, protože křesťanští spisovatelé na dílo neustále útočili. Zachovalo se z něj jen několik málo fragmentů, ztraceny jsou i odpovědi křesťanských apologetů. Přesto křesťanští myslitelé (včetně Augustina) uznávali Porfyria pro jeho vzdělanost.



Plótínos a Porfyrios tvoří římskou školu.

sipka b. Syrská škola


Iamblichos

Politické působení novoplatónismu - císař Juliánus

sipka c. Athénská škola


Proklos (410 - 485)

Athénská škola ukončila vývoj novoplatónismu. Jejím nejvýznamnějším představitelem byl Proklos, který pocházel z Konstantinopole, studoval v Alexandrii a posléze v Athénách v Akadémii. Zde byli jeho učiteli Plútarchos Athénský a Syrianos. Posléze se Proklos sám stal hlavou Akadémie. Ve svém díle navazoval nejen na athénské učitele, ale také na Iamblicha.

Komentáře a spisy

Napsal rozsáhlé komentáře k nejobtížnějším Platónovým dialogům, které přerůstají v systematický výklad celé novoplatónské filosofie. Zachovaly se komentáře k dialogům:

Především komentář k Tímaiovi je velmi cenným pramenem o antické filosofii (všímá si v něm všech těch, kteří před ním o dialogu psali).

Ve spise Základy theologie vyložil v 211 tezích velmi stručně celý systém novoplatónismu: učení o Jednom, rozumu, duši a přírodě. Po Plótínovi je největším systematikem novoplatónismu.

Proklův systém

Také rozlišil dále Plótínovu trojici, přitom do své soustavy zařadil i bohy a daimony lidové víry, takže filosofii u něj nelze odlišit od náboženství.

Vytvořil definitivní dogmatickou soustavu, a tudíž filosofie nadále měla pouze vykládat posvátnou tradici.

sipka d. Konec athénské novoplatónské školy


Rainer Thiel. Simplikios und das Ende der neuplatonischen Schule in Athen. Akademie der Wissenschaften und der Literatur, Mainz 1999.

Odchod novoplatónských filosofů z Athén po r. 530

Proč novoplatónikové odešli z Athén?

Císař Justinián totiž jedním zákonem odňal všem pohanům, kteří se protivili poučení a následnému křtu, hlavní občanská práva jako právo na živnost a vlastnictví movitého i nemovitého majetku a také právo vyučovat = opatření, která znamenala konec platónské školy v Athénách (Corpus Iuris Civilis II: Cod. Iust. I, 11, 10, 1 a 2). Tento zákon pravděpodobně byl přijat 529.

Podle Thiela je skutečným důvodem odchodu asi fakt, že filosofové nemohli žít v říši beze strachu jako občané, nikoli snad přímé zavření školy Justiniánem.

I když (dosud) nebyly podniknuty žádné konkrétní kroky k nucené úpravě výuky a vyvlastnění školy, bylo možno se toho díky uvedenému zákonu stále obávat, což mohlo vést k opuštění říše. Tím by se taky dalo vysvětlit, že mezi vyhlášením zákona a odchodem byl určitý časový interval. Novoplatónikové odešli ve chvíli, kdy byli bezprostředně ohroženi, což mohlo trvat určitý čas po vyhlášení zákona.

Brzy se zklamali ve svých představách o ideálních mravních i politických poměrech, i v tom, že by perský král snad měl schopnosti pro hlubší pochopení filosofie.

Novoplatónikové v Persii a jejich návrat

Perský král si jich přes názorové rozdíly vážil a chtěl je udržet na svém dvoře. Poskytl jim i podporu pro jejich návrat: v mírově smlouvě mezi Římem a Persií z 532 ("Věčném míru") byla klausule, která platónikům zaručovala bezpečný návrat do římské říše a výjimku z povinnosti přestoupit k ortodoxnímu křesťanství. Zřejmě však museli zůstat soukromými osobami a nemohli vyučovat.

Alexandrijský novoplatónismus a křesťanství

Také alexandrijská novoplatónská škola (začala Ammóniem, patří k ní i Plótínos) se dostala do konfliktu s křesťanstvím. V r. 389 bylo na popud alexandrijského biskupa Theofila spáleno Serápeion a obrovská ptolemaiovská knihovna (500 000 svitků). R. 415 pak zfanatizovaný dav křesťanů usmrtil jako představitelku pohanství alexandrijskou filosofku Hypatii - podle tradice velmi vzdělanou a krásnou ženu. A přitom alexandrijské novoplatónství bylo více nakloněno křesťanství, takže Justiniánův dekret se alexandrijské školy netýkal.



Zavření athénských škol lze považovat za konec antické filosofie.