Dějiny filosofie II

Obrázek Zénóna Stoika
Obrázek 'Mučení Órigena'
Obrázek Tomáše Akvinského

sipka B. Problém s "univerzálním"

Na rozdíl od problematiky důkazů existence Boha není u tohoto tématu na první pohled zřejmé, že by mělo náležet výlučně či aspoň především ke středověké filosofii, nerozlučně spojené s křesťanským pohledem na skutečnost. Lze se proto ptát, proč se toto téma nejvíce rozvinulo právě v období středověku (ovšem ne pouze ve středověku - téma je živé dodnes). Odpověď podají oddíly "Porfyriova Eisagógé" a "Porfyriovy otázky".

Ještě dříve je však třeba objasnit, o jaký problém se to vůbec jedná a v čem spočívá jeho podstata. Přitom je zřejmě nezbytné vyjít od následující otázky:

Co jsou "univerzálie"?

Slovo je odvozeno od latinského universale, jež znamená "obecné". Obojí je ekvivalentem řeckého výrazu καθόλου a už v řeckých textech najdeme také definici tohoto pojmu. Podává ji Aristotelés v 7. kap. spisu O vyjadřování:

Definice obecného

  • „... obecným rozumím to, co se přirozeně vypovídá o více věcech, jednotlivým to, co nikoliv.“

Příklady

  • Člověk, pes, růže, živočich; červená, vysoký...

Z právě uvedené definice je zřejmé, že "obecné" tvoří pojmový pár s "jednotlivým". Obecné představuje druh či rod, tj. něco společného více individuím, jednotlivinami jsou individua (označená individuálními jmény). Následné příklady naznačují, že obecných výrazů může být značný počet. Proč je ale s obecným spjat nějaký problém?

Problém s univerzálním

U jednotlivého lze jednoduše přiřadit individuální jméno, tedy jazykovou entitu (např. Sókratés) konkrétnímu jednotlivému jsoucnu, tedy reálné entitě (historickému Sókratovi). Pak lze tvrdit, že užitím slova "Sókratés" reálně vypovídáme o jsoucnu. O čem však vypovídáme, když řekneme např. "živočich"? Existuje nějaké konkrétní jsoucno, jež můžeme tomuto výrazu přiřadit?
Jinak řečeno - problém spočívá v ontologickém statusu toho, co je vyjadřováno obecnými pojmy.

Nyní je možné přejít k otázce vzniku tohoto filosofického problému.

nahoru
© Powered by Ondřej Škrabal
Autor publikace: PhDr. Josef Petrželka, Ph.D.

Úprava této publikace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Logolink – ESF, MŠMT, OP VK, MU