Dějiny filosofie II

Obrázek Zénóna Stoika
Obrázek 'Mučení Órigena'
Obrázek Tomáše Akvinského

sipka g. Svoboda a sebevražda (Seneca)


Seneca "Na všech stranách je otevřeno mnoho krátkých a snadných cest ke svobodě. Děkujme bohu za to, že nikdo nemůže být zdržován při životě proti své vůli; je možno pošlapat i samotnou nutnost."
Další listy Luciliovi, Dvanáctý list (1984, s. 36)

"... dobrem není žít, nýbrž dobře žít. Proto mudrc žije jen tak dlouho, jak má, ne jak může. ... Dolehne-li na něho mnoho obtíží a příčin rozvracejících jeho klid, osvobodí se."
Výbor z listů Luciliovi, 70. list (1969, s. 104)

"I mezi filosofy najdeš některé, kteří soudí, že si člověk nemá sáhnout na život a že není oprávněn stát se svým vlastním zhoubcem; má prý čekat na takový konec, který mu určila příroda. Kdo toto tvrdí, nevidí, že uzavírá cestu svobodě."
Výbor z listů Luciliovi, 70. list (1969, s. 106)

"V jakkoli otrockém postavení se otevírá cesta ke svobodě. ... Kterýmkoli směrem upřeš svůj pohled, narazíš na prostředky, jimiž lze ukončit tvé strasti. Vidíš tu propast? Krok do ní vede ke svobodě. Vidíš to moře, tu řeku a tu studnu? Na jejich dně je svoboda. Vidíš ten strom, zakrslý, uschlý a neplodný? A přece z jeho větví visí svoboda. Vidíš svůj krk, své hrdlo, své srdce? Jsou cestami k úniku z otroctví. ... Ptáš se, co je cestou ke svobodě? Kterákoli žíla v tvém těle."
O hněvu III, 15 (v O duševním klidu, 1984)

Z uvedených textů je zřejmé, že lidská svoboda byla velmi důležitá i pro představitele mladší stoy - římského filosofa Senecu. Ovšem je také zřejmé, že Seneca hovoří o svobodě ve zcela jiných souvislostech, konkrétně zdůrazňuje možnost sebevraždy jako poslední nezpochybnitelnou záruku lidské svobody. Dále vidíme, že má na mysli svobodu vůči vnějším - společenským, fyziologickým - okolnostem, nikoli svobodu "metafyzickou", kterou obhajoval Chrýsippos.

Zároveň s otázkou po svobodě se však Seneca úzce dotýká jiného motivu, který je tradičně se stoickou filosofií spojován - právě motivu sebevraždy. Tento motiv pojednává způsobem zcela odlišným od jiných řeckých myslitelů, ale také způsobem ojedinělým i mezi samotnými stoiky.



Specifičnost a podstata Senekova pohledu na sebevraždu je vysvětlena v knize
J. Rist. Stoická filosofie. XIII. Sebevražda (s. 243-265).


Stručně to můžeme shrnout v několika bodech:

nahoru
© Powered by Ondřej Škrabal
Autor publikace: PhDr. Josef Petrželka, Ph.D.

Úprava této publikace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Logolink – ESF, MŠMT, OP VK, MU