Dějiny filosofie II

Obrázek Zénóna Stoika
Obrázek 'Mučení Órigena'
Obrázek Tomáše Akvinského

sipka E. Vztah víry a rozumu


sipka b. Křesťanská víra a pohanská moudrost


Abélard došel k závěru, že staří filosofové, i když žili před Kristem, už učili některé z nejdůležitějších doktrín křesťanského náboženství, např.:
nesmrtelnost duše, existenci tvůrce, rozhodující význam ctnostného života, možnost odplaty v příštím životě za hříchy spáchané v tomto.

I další myslitelé 12. st. se shodují v tom, že Bůh "poučil" či "osvítil" některé antické filosofy či spisovatele a židovské mudrce a zpřístupnil jim takové pravdy. K těmto vyvoleným patří Mojžíš, Pýthagorás, Sókratés, Platón, Seneca, Vergilius, pro Abélarda ještě i Cicero a Macrobius.

Zatímco však někteří jiní soudobí myslitelé spatřovali důvod toho vyvolení ve výjimečném zvládnutí teoretické filosofie, Abélard byl přesvědčen, že Bůh zprostředkoval křesťanské pravdy těm, kdo dokonale poznali přirozený zákon a naplňovali povinnosti z něj plynoucí. Tedy Bůh jim poskytl určité zjevení jako odměnu za jejich příkladné životy.
Tak myslitelé 12. st. sbližovali filosofii a teologii, přičemž filosofie byla oceňována jako doktrína předkřesťanského období a jako předstupeň teologie.

nahoru
© Powered by Ondřej Škrabal
Autor publikace: PhDr. Josef Petrželka, Ph.D.

Úprava této publikace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Logolink – ESF, MŠMT, OP VK, MU