Dějiny filosofie II

Obrázek Zénóna Stoika
Obrázek 'Mučení Órigena'
Obrázek Tomáše Akvinského

sipka C. Latina jako jazyk vzdělanosti


sipka a. Šíření aristotelských překladů


Zatímco raný středověk využíval spíše platónské podněty díky Augustinově autoritě, vrcholný rozvoj středověké filosofie byl podnícen myšlením Aristotelovým. To přebírá vedoucí roli od 12. st. v závislosti na zpřístupnění dalších Aristotelových textů.

12. století - nové překlady

Od 1130 - překlady přímo z Aristotelova řeckého textu

Překlady do latiny z arabské verze řeckých děl.

(Podrobněji viz De Libera, Středověká filosofie, s. 353-360.)

13. století - odmítavé reakce ze strany církve

Odsouzení z r. 1277

1276 se papežem stává Petr Hispanus (Jan XXI.), dříve profesor logiky v Paříži, komentátor Aristotela i Pseudo-Dionýsia, zároveň lékař. Vyžádal si zprávu o pařížských sporech od tamějšího biskupa Etienna Tempiera. Ten měl k Aristotelovi konzervativní vztah, takže odmítal Tomášovu i radikálnější averoistickou recepci Aristotela (jejím hlavním představitelem byl Siger z Brabantu). Není známo, jestli Tempier papeži zprávu skutečně poslal, nicméně sám 7. 3. 1277 odsoudil 219 tezí, včetně několika Tomášových (který zemřel přesně před třemi lety). Teze jsou neuspořádané, a dokonce navzájem v rozporu. Patří mezi ně:

V předmluvě však výslovně stojí, že akt míří proti profesorům artistické fakulty, kteří následují pohanské filosofy a proti obvinění z hereze se brání teorií dvojí pravdy. O 11 dní později odsoudil několik vět z vlastního popudu také arcibiskup v Canterbury, pod jehož jurisdikci spadala zase univerzita v Oxfordu. Odsouzené oxfordské věty jsou do značné míry "tomistické", protože arcibiskup, Robert Kilwardby, dříve pařížský magistr a potom profesor teologie v Oxfordu, byl sice dominikán, ale protivník Tomáše.

Toto odsouzení mělo zásadní důsledky: na polovinu století byl ochromen myšlenkový život na pařížské univerzitě. Plodný dialog mezi "aristotelismem" a "augustinismem" se proměnil v neplodnou hádku. Dochází k oddělování filosofie a teologie, končí "zlatá doba scholastiky".

nahoru
© Powered by Ondřej Škrabal
Autor publikace: PhDr. Josef Petrželka, Ph.D.

Úprava této publikace je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Logolink – ESF, MŠMT, OP VK, MU