Pozdravy z Cambridge v Massachusetts – část I. (místa)

11. 3. 2024 Dagmar Pichová

Srdečně vás všechny zdravím z pobytu v USA. Díky Fulbrightově nadaci jsem dostala možnost strávit tři měsíce na katedře filozofie Harvardovy univerzity. Hlavní náplní je výzkumný projekt, ale snažím se nasbírat co nejvíc podnětů a informací, které by mohly být nějak užitečné pro naši milou katedru. Budu ráda, když mi napíšete, co by vás zajímalo (na záchodky už se ptali kolegové, ty můžete vynechat).

Prozatím se můžete podívat na (jiná) místa na Harvardu. Katedra filozofie sídlí v historické budově Emerson Hall. Americký filozof Ralph Waldo Emerson (1803-1882) pocházel přímo z Bostonu a na Harvardu absolvoval v roce 1821. V přízemí budovy je jeho socha s ohmataným střevícem (byť méně ohmataným než je střevíc slavnější sochy Johna Harvarda). Katedra filozofie má vlastní knihovnu Robbins Library, kde můžete najít výtisky zásadních filozofických knih 20. století s věnováním, a konstantní problém s myší kolonizací („Please let a staff member know each time that you see a mouse or mouse droppings, and we will alert the pest control team.“) Emerson Hall je stejně jako většina okolních budov překvapivě otevřená veřejnosti. Mnohé přednášky jsou inzerovány jako „free and open to public“ a na kurzy v přízemí prý občas zabloudili i nějací turisté.

Hlavní knihovnou HU je majestátní Widener Library z roku 1915. Její celý název, Harry Elkins Widener Memorial Library, odkazuje na smutný příběh z Titaniku. Bibliofil Harry Elkins Widener‍ byl absolventem Harvardu a pocházel z jedné z nejbohatších amerických rodin. Společně se svým otcem se stal jednou z obětí zkázy Titaniku. Jeho matka neštěstí přežila a na synovu památku nechala vystavět novou knihovnu. V knihovně si mimo jiné můžete vyzvednout potřebný svazek sami v podzemním labyrintu chodeb. Nedělejte to, pokud trpíte klaustrofobií!

V areálu najdete i další významné knihovny. Já jsem si oblíbila Lamont Library z roku 1949, která je hned vedle Emerson Hall a má lehce staromódní kouzlo a dostatek světla, i když se schováte do krytých sedadel.

V centrálním areálu Harvard Yard sídlí především katedry Harvard Faculty of Arts and Sciences (FAS). Harvard Yard je také místem, kde často probíhají různé společenské akce a protesty. Zatím jsem zažila jeden pro-palestinský protest na schodech hlavní knihovny a oslavu herečky Annette Bening, která dostala cenu Hasty Pudding Woman of the Year od místních divadelníků.

Nejpopulárnější objektem na Harvard Yard je socha John Harvarda (1607-1638), jednoho ze zakladatelů univerzity. Ohmatanou částí Johna Harvarda je opět chodidlo, údajně tento fetišismus přináší štěstí a údajně na chodidlo tajně v noci močí studenti univerzity. Každopádně v žánru ohmatávání soch je John Harvard je na čele světového rankingu, což dokazuje i ilustrativní fotografie v článku „Statue rubbing“ (Wikipedia).